13 IDE Calendar

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
1
IDE : E Head, GUP 68974
IDE : E Head, GUP 68974
Feb 1 – Feb 2 all-day
IDE : E Head, GUP 68974, “Micro-XANES Measurements of V, Fe, S, and Cu Speciation in Silicate Melt Inclusions from Kilauea Volcano ” Feb 1, 9am – Feb 3, 8am
2
3
APS Storage Ring Maintenance
APS Storage Ring Maintenance
Feb 3 all-day
APS Storage Ring Maintenance, Feb 3 (8am) – Feb 4 (8am)
4
IDE : Detector Commissioning (Mirion 7element SDD)
IDE : Detector Commissioning (Mirion 7element SDD)
Feb 4 – Feb 5 all-day
IDE : Detector Commissioning (Mirion 7element SDD), Feb 4, 9am – Feb 5, 8am
5
6
IDE: Avishek Rudra, GUP 61305
IDE: Avishek Rudra, GUP 61305
Feb 6 all-day
IDE: Avishek Rudra, GUP 61305, “XAFS analyses of Fe valence state and co-ordination in high pressure synthesized pyroxenes”, Feb 6, 9am – Feb 7, 8am
7
IDE : S. Sutton, GUP 65477
IDE : S. Sutton, GUP 65477
Feb 7 – Feb 9 all-day
IDE : S. Sutton, GUP 65477 , “Development of XAFS and XRD Methods Applicable to Minute Cometary and Asteroidal Samples Returned by NASA Missions”, Feb 7 (9am) – Feb 10 (8am)
8
9
11
IDE : Troy Rasbury, GUP 68329
IDE : Troy Rasbury, GUP 68329
Feb 11 – Feb 12 all-day
IDE : Troy Rasbury, GUP 68329, “Tomographic imaging of apatite for 4He/3He thermochronology in the Turkana Basin, Kenya “, Feb 11 (9am) – Feb 13 (8am)
12
13
IDE : K Beardsley, GUP 67214, ESRP
IDE : K Beardsley, GUP 67214, ESRP
Feb 13 all-day
IDE : K Beardsley, GUP 67214, “ESRP: Manganese hyperaccumulation in Brassica juncea when co-cropped with Lupinus perennis.”, Feb 13 (9am) – Feb 14 (8am)
14
IDE : L. Lefticariu, GUP 67490
IDE : L. Lefticariu, GUP 67490
Feb 14 – Feb 16 all-day
IDE : L. Lefticariu, GUP 67490 , “Mechanisms governing rare earth elements (REE) dynamics in coalmine waste materials”, Feb 14 (9am) – Feb 17 (8am)
15
16
18
IDE : Jackie Wrage, GUP 65642
IDE : Jackie Wrage, GUP 65642
Feb 18 – Feb 20 all-day
IDE : Jackie Wrage, GUP 65642, “Developing the sulfur-in-apatite oxybarometer for intermediate magma compositions: Implications for reconstructing redox processes in subduction zones”, Feb 18 (9am) – Feb 21 (8am)
19
20
21
IDE : D. Fike, GUP 66406
IDE : D. Fike, GUP 66406
Feb 21 – Feb 23 all-day
IDE : D. Fike, GUP 66406, “Correlating the Spatial Distribution and Speciation of Sulfur within Sedimentary Carbonate Strata with its Isotopic Composition using Coupled X-ray Spectromicroscopy and Secondary Ion Mass Spectrometry”, Feb 21 (9am) –[...]
22
23
25
IDE : Zhongwen Bao, GUP 63061
IDE : Zhongwen Bao, GUP 63061
Feb 25 – Feb 27 all-day
IDE : Zhongwen Bao, GUP 63061, “Redox Mapping of Sulfur Speciation on the Oxidized Grains of Sphalerite ((Zn,Fe)S) and Galena (PbS) from Mine Wastes Using micro-XRF Mapping and micro-XANES Analyses “, Feb 25 (9am) –[...]
26
27
28
IDE : Maryjo Brounce, GUP 67936
IDE : Maryjo Brounce, GUP 67936
Feb 28 – Mar 1 all-day
IDE : Maryjo Brounce, GUP 67936, “The oxidation state of sulfur in lunar apatites”, Feb 28 (9am) – March 2 (8am)
29